יהודי עיראק והמודיעין הישראלי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

מסתרעבים יהודים במרחב הערבי בישראל, נשים בפעילות מחתרתית וגיוסו של טייס מיג עיראקי  סיפורים מרתקים אלו ואחרים נחשפו
ביום עיון מיוחד של מרכז מורשת יהדות בבל בשיתוף מרכז שז"ר והמל"מ

בתמונה מימין: פרופ' אפרים צדקה, פרופ' אסתר מאיר-גליצנשטיין, ציונית פתאל קופרווסר, אלוף (מיל) אהרון זאבי פרקש ועליזה דיין חממה. קרדיט צילום: מרכז מורשת יהדות בבל.

ערב עיון ייחודי בנושא "יהודי עיראק והמודיעין הישראלי" התקיים במרכז מורשת יהדות בבל ביום שלישי 6.12.2022 בארגון המכון לחקר יהדות בבל ובשיתוף פעולה עם מרכז שזר והמרכז למורשת המודיעין. כיבדו אותנו בנוכחותם אלוף (מיל') אהרון זאבי פרקש, יו"ר מרכז שזר ויו"ר המל"מ והמנכ"ל דודו צור וכן נציגי מרכז שזר וכן אורחים נכבדים נוספים.

בערב העיון לקחו חלק חוקרים ואנשי מודיעין שנולדו בעיראק וגם בני דור ההמשך לעולים מעיראק.

פתחה את ערב העיון מנכ"לית המרכז עליזה דיין חממה, , שגם הנחתה את האירוע. יו"ר המרכז פרופ' אפרים צדקה, קידם את המשתתפים והאורחים בדברי ברכה .

אלוף (מיל') אהרון זאבי פרקש , יו"ר מרכז שזר ויו"ר המל"מ פתח בהרצאתו בנושא "ראשית המודיעין הישראלי". פרופ' משה שמש שגם הוא שירת במערכת המודיעין, ישב בראש המושב הראשון שעסק בנושא "תרומת יהודי עיראק למודיעין הישראלי בעיראק ובישראל". לקחו חלק פרופ' אסתר מאיר גליצנשטיין , בהרצאתה "המודיעין הישראלי בעיראק" בה הציגה חלק מהפעילותם, וד"ר אפרים לפיד בהרצאתו "תרומת יהודי עיראק בהקמת המודיעין הישראלי" שבה נתן סקירה על מגוון התחומים בהם השתלבו היהודים מעיראק ותרומתם החשובה.

בראש המושב השני ישבה סא"ל (מיל) ציונית פתאל קופרווסר, מרכז עזריאלי לחקר ישראל, אוניברסיטת בן גוריון בנגב וחברת הוועד המנהל של מרכז מורשת יהדות בבל . המושב עסק בנושא "השתלבותם של יהודי עיראק במודיעין הישראלי" ובו לקחו חלק יצחק (איציק) ברזילי שסקר חלק מפעילותו, בין היתר כראש ענף במוסד, פרופ' נחם אילן מהמכללה האקדמית חמדת, הציג את דמותו ופועלו של אברהם שרוני – אחד מהאבות המייסדים של המודיעין הצבאי, אבי מוריה, הציג חלק מפעילותו של אביו שמואל (סמי) מוריה אשר מובאת בספרו של יוסף ארגמן "נשף המסכות". לסיום המושב השני הוקרן ראיון מוקלט עם שוש עמית בו חשפה חלק מעבודתה וכהוקרה על פעילותה, הוענקה לה מדליה על ידי המנכ"לית עליזה דיין חממה והיו"ר פרופ' אפרים צדקה.

חתם את ערב העיון הסרט המרתק "הציפור הכחולה" שהקרנתו התאפשרה באדיבות המל"מ וערוץ כאן  11. הסרט מביא את סיפורו של "מבצע יהלום" על עריקת הטייס העיראקי עם מטוס מיג 21 לישראל.

קהל רב הגיע לערב העיון ורבים נוספים צפו בשידור החי ששודר גם באתר מ.ת.ג.

בקהל היו רבים מקרב מערכת המודיעין הישראלי, לא רק ילידי עיראק ובני הדור שני לעולים מעיראק אלא מכל עדות ישראל.

ניתן לצפות בהקלטה של ערב העיון בקישור הבא:

https://www.digital-active.com/live-6-12-22

לפרטים נוספים: יהודה קורן – 052-3350928

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים

לונדון אנחנו מגיעים!

תיאטרון השעה הישראלי נבחר להציג 75 הצגות ילדים בפסטיבל הצגות בלונדון המתקיים לציון 75 שנה למדינת ישראל הצלחה ישראלית תרבותית בלונדון. משלחת

קרא עוד »

הרגעים המתוקים.

רומן מפתיע על אימהות, על כאב, מסירות ואהבה. ספרה החדש של הסופרת וירזיני גרימאלדי אחת הסופרות המצליחות בצרפת, אשר ספריה תורגמו לעשרות

קרא עוד »