בריאות!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

לכבוד היום הבינלאומי ללא עישון – נזקי העישון בחלל הפה והשפעתם על החושים שלנו:

היום הבינלאומי ללא עישון, מצוין בכל שנה ב-31 למאי ברחבי העולם. יום זה נועד לעודד 24 שעות של התנזרות מעישון טבק, על מנת להגביר את המודעות הציבורית להשפעות הבריאותיות השליליות של העישון, שגורמות למיליוני מקרי תחלואה ומוות, ללא הבדל דת, מגדר ולאום.

נזקי עישון ידועים מזה שנים, והינם בעלי השפעה על מספר רב של מערכות בגוף, כאשר העיקרית שבהן היא מערכת הנשימה – חלל הפה, הלוע והריאות. קיימים יותר מ-7,000 כימיקלים שונים הנפלטים מעשן הסיגריות, ביניהם: ניקוטין – חומר רעיל וממכר הידוע כגורם למומים מולדים, אמוניה – חומר רעיל לרקמות שמוסיפים לטבק בכדי להגביר את השפעת הניקוטין, חד תחמוצת הפחמן – תרכובת המתחרה עם החמצן על מקומו בהמוגלובין, דבר שמפחית את אחוזי החמצן המגיעים לרקמות, וציאניד – תרכובת כימית רעילה. 

מחלת הסרטן הינה התחלואה הידועה ביותר הנגרמת ישירות מנזקי העישון, אך ישנן גם פגיעות נוספות, מקומיות ומערכתיות כתוצאה מעישון.

אליך ד"ר מיכאל אבא, מומחה ביחידה לכירורגית פה, לסתות ובלוטות הרוק, בא.ר.ם המרכז הרב-תחומי לרפואת אף אוזן גרון, אסותא רמת החייל :

ד"ר מיכאל אבא, פרט הסבר ונמק:

קיימים נזקי עישון שאינם סרטניים, הנגרמים בחלל הפה. ,, "מטופלים רבים פונים לא.ר.ם לצורך השתלות עצם מורכבות, הנדרשות כשלב מקדים להשתלות שיניים, כאשר אחד הגורמים העיקריים לירידה בסיכויי קליטת שתלים ועצם הינו עישון." עוד הוא מוסיף כי "בעקבות שריפת הטבק, נפלטים חומרים רעילים לחלל הפה הגורמים לירידה בחמצון, דבר המפחית את יכולת הריפוי של הרקמות והתאים. העישון למעשה משפיע על כלי הדם, וגורם להם להוביל פחות חמצן לאזור הפגוע. כמו כן, אנשים המעשנים עלולים לסבול ממערכת חיסונית חלשה, וכתוצאה מכך להיות חשופים יותר לזיהומים מסוגים שונים. בנוסף, לעישון יש השפעה משמעותית גם על תוצאות של טיפולי שיניים, כאשר בקרב מעשנים ההחלמה מפרוצדורות כמו עקירה, ניתוח והשתלה, תיקח זמן רב יותר מאדם שאינו מעשן".

מה היא המלצתך?

ד"ר אבא ממליץ להפסיק לעשן כארבעה שבועות לפני טיפול כירורגי בחלל הפה, ולהמשיך להימנע מעישון במשך ארבעה שבועות אחריו. פעולה זו יכולה להעלות ולשפר את קצב ההחלמה ולהפחית את שיעור הסיבוכים ב-50%.

ישנן עוד תופעות?

תופעה נוספת שמוכרת בקרב מעשנים היא הפגיעה בחוש הריח, הקורית בגלל שעשן הסיגריות מכיל כימיקלים ורעלניים שמהווים רעל עבור הריריות שבחלל האף. כאשר העשן בא במגע עם הרירית בתקרת חלל האף שבה נמצאים הקולטנים של חוש הריח, נוצרת בצקת מקומית שמתנפחת ואז הקולטנים "טובעים" בתוך הבצקת והם אינם נגישים לקשור קשר עם מולקולות חוש הריח שהן מולקולות כימיות.

ואליך ד"ר אריאל מרגוליס, מומחה לניתוחים אנדוסקופיים של האף, הסינוסים ובסיס הגולגולת במרכז הרפואי א.ר.ם, מה אנחנו יודעים על רמת תפקודו של חוש הריח בקרב מעשנים?

"אנו יודעים שהפגיעה בחוש הריח בקהל המעשנים הרחב היא עד25% מבין המעשנים וטווח הפגיעה הוא בין פגיעה קלה לאובדן מלא של היכולת להריח. השכיחות הולכת ועולה עם הגיל, כאשר גברים סובלים מכך יותר מנשים. קיים גם הבדל משמעותי בפגיעה בחוש הריח בקרב מעשנים "כבדים", המעשנים יותר מחפיסת סיגריות אחת ביום, לעומת מעשנים "קלים", המעשנים פחות מחפיסת סיגריות ביום. מעבר לכך, בקרב מעשנים "כבדים" ישנה גם פגיעה בחוש הטעם, מה שלא מאופיין בקרב מעשנים "קלים".

ד"ר מרגוליס מסביר כי הפגיעה בחוש הריח היא הרבה יותר משמעותית ואף יותר ממושכת בקרב אנשים המעשנים למעלה מעשר שנים. "אנחנו לא יודעים מחקרית תוך כמה זמן בדיוק חוש הריח חוזר ומשקם עצמו מרגע הפסקת העישון, אך כן יודעים שמדובר במספר שבועות בודדים.

קיים טיפול לפגיעה בחוש הריח?

לצערנו, אין טיפול ממוקד לפגיעה בחוש הריח, פרט להפסקת העישון", אומר ד"ר מרגוליס. ומוסיף כי "ניתן לתת טיפול של תרסיסי סטרואידים כדי לטפל בבצקות שנוצרו, אך ההמלצה הרווחת היא לתת לזמן לעשות את שלו".

ובמילותיהם של השניים, עדיף להפסיק לעשן, וכמה שיותר מוקדם.

בתמונות:

ד"ר מיכאל אבא.

וד"ר אריאל מרגוליס.

צילומים: אפרת בן יוסף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים

נשות חיי

רומן סוחף המגולל את סיפורו של יהונתן.. ומיהו יהונתן? טוב ששאלתם .זהו סיפור מרתק על צעיר שאפתן ההופך לאיש משפחה, שאינו חדל

קרא עוד »

תורת דיני המשפחה

מי שלא מכיר את עו"ד בני דון -יחייא שיקום .לא הרבה יקומו כי עורך דין בני דו יחיא מבכירי עורכי הדין לדיני

קרא עוד »