חגיגה באגמון החולה.

Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
גבתון לבן גרון. צילום שי אגמון.

יום מרגש באגמון החולה קק"ל. הבוקר במהלך ניטור עופות באגמון, מתנדב שנת השירות תומר צימנד, בדק את רשתות הערפל המשמשות לטיבוע ציפורים והבין שבידיו מין מיוחד, ציפור השיר "גבתון לבן גרון".

צימנד העביר את הציפור במהירות לשולחן הטיבוע, שי אגמון – מנהל תחום הצפרות של האגמון, התרגש מאד לאחוז בידו ציפור שזו לו הפעם הראשונה שהוא פוגש בה.
שי טיבע (הצמיד טבעת סימון קטנה) לרגלו של הגבתון , מדד אותו וקבע את הגיל והזוויג (זכר בשנתו הראשונה), שקל אותו, ולאחר מספר צילומים מהירים, הגבתון שוחרר חזרה לטבע, ונצפה עומד על עץ מעל תחנת הטיבוע.

צילום שי אגמון.

אוכלוסיית הגבתונים המקננת בטווח שבין צפון סקנדינביה ליפן, חולפת מעל רצועת המדבר האסייתית וחורפת לרוב בדרום מזרח אסיה. אוכל זרעים קטן זה, שגודלו מעט פחות מדרור, נצפה באופן נדיר למדי בישראל, עם תצפיות בודדות בלבד בשני העשורים האחרונים, המומחים העולמיים מעריכים שב-15 השנים האחרונות אוכלוסיית הגבתון לבן הגרון באירופה בלבד, הצטמצמה בכמעט 50%.

חודש נובמבר מסמל את סוף נדידת הסתיו של העופות החולפים מעלינו בדרכם דרומה, אצל קהילת הצפרים הוא נחשב חודש ההפתעות, בסוף גל הנדידה לעיתים רבות, מזדמנות הפתעות, נודדים ממרחק רב שמגיעים לקצה גבול התפוצה, ציפורי הצפון שלרוב מבלות את החורף במדינות צפוניות לנו שמגיעות עד אלינו, ומזדמנים…אלו שלא נוהגים להגיע הנה ומסיבה כזו או אחרת טעו בדרכן.

שי אגמון: "ההתרגשות המידית של החוקרים והעוסקים במחקר אצלנו, איננה פוסחת על הידיעה שמינים רבים נמצאים בסיכון הולך וגדל, משבר האקלים, מדבור, אובדן שטחי מחיה משפיע ופוגע. לשמחתנו, עבודת הניטור והמחקר, מאפשרת לנו באגמון החולה קק"ל , להכשיר ולשמור על שטחים נרחבים שיאפשרו ליותר ויותר מינים לשרוד את השינויים הללו".

http://agamon-hula.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים

השקת הקליפ "מתוך חייו של איש" של מאיה בורשטיין במופע חגיגי של "רכיבה לילית" קברט נשי משוחרר – מסע בין ילדות תמימה לעולם הלילי האפל

השקת הקליפ "מתוך חייו של איש"
במופע חגיגי של
"רכיבה לילית"
קברט נשי משוחרר – מסע בין ילדות תמימה לעולם הלילי האפל

מאיה בורשטיין – שירה
שלי טל- גיטרה וקולות רקע
תסריט ובימוי קליפ: יגאל בורשטיין, צילום: איילה ברגר

קרא עוד »

ננו המוזיאון החדש.

סיורים וסדנאות מיוחדות לכבוד חנוכה למשפחות וילדים במוזיאון החדש, מוזיאון ננו : מוזיאון פטר לאמנות ולמדעי הננו , הממוקם במכון לננו טכנולוגיה

קרא עוד »

אורחים במלון.

מלון דן פנורמה חיפה אירח את השחקן אורי גבריאל השחקן אורי גבריאל עובד על הצגה חדשה בתאטרון הצפון ונמצא בחזרות אינטנסיביות בתאטרון

קרא עוד »

מיני פסטיבל בקרון.

מיני פסטיבל חנוכה בתיאטרון הקרון. הצגות ילדים יומיות, סיורי תיאטרון בגן הפעמון, תיאטרון סמטאות בשכונת ימין משה, סדנאות יצירה ואירועי חוצות בחינם

קרא עוד »