חגיגה באגמון החולה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
גבתון לבן גרון. צילום שי אגמון.

יום מרגש באגמון החולה קק"ל. הבוקר במהלך ניטור עופות באגמון, מתנדב שנת השירות תומר צימנד, בדק את רשתות הערפל המשמשות לטיבוע ציפורים והבין שבידיו מין מיוחד, ציפור השיר "גבתון לבן גרון".

צימנד העביר את הציפור במהירות לשולחן הטיבוע, שי אגמון – מנהל תחום הצפרות של האגמון, התרגש מאד לאחוז בידו ציפור שזו לו הפעם הראשונה שהוא פוגש בה.
שי טיבע (הצמיד טבעת סימון קטנה) לרגלו של הגבתון , מדד אותו וקבע את הגיל והזוויג (זכר בשנתו הראשונה), שקל אותו, ולאחר מספר צילומים מהירים, הגבתון שוחרר חזרה לטבע, ונצפה עומד על עץ מעל תחנת הטיבוע.

צילום שי אגמון.

אוכלוסיית הגבתונים המקננת בטווח שבין צפון סקנדינביה ליפן, חולפת מעל רצועת המדבר האסייתית וחורפת לרוב בדרום מזרח אסיה. אוכל זרעים קטן זה, שגודלו מעט פחות מדרור, נצפה באופן נדיר למדי בישראל, עם תצפיות בודדות בלבד בשני העשורים האחרונים, המומחים העולמיים מעריכים שב-15 השנים האחרונות אוכלוסיית הגבתון לבן הגרון באירופה בלבד, הצטמצמה בכמעט 50%.

חודש נובמבר מסמל את סוף נדידת הסתיו של העופות החולפים מעלינו בדרכם דרומה, אצל קהילת הצפרים הוא נחשב חודש ההפתעות, בסוף גל הנדידה לעיתים רבות, מזדמנות הפתעות, נודדים ממרחק רב שמגיעים לקצה גבול התפוצה, ציפורי הצפון שלרוב מבלות את החורף במדינות צפוניות לנו שמגיעות עד אלינו, ומזדמנים…אלו שלא נוהגים להגיע הנה ומסיבה כזו או אחרת טעו בדרכן.

שי אגמון: "ההתרגשות המידית של החוקרים והעוסקים במחקר אצלנו, איננה פוסחת על הידיעה שמינים רבים נמצאים בסיכון הולך וגדל, משבר האקלים, מדבור, אובדן שטחי מחיה משפיע ופוגע. לשמחתנו, עבודת הניטור והמחקר, מאפשרת לנו באגמון החולה קק"ל , להכשיר ולשמור על שטחים נרחבים שיאפשרו ליותר ויותר מינים לשרוד את השינויים הללו".

http://agamon-hula.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים

לונדון אנחנו מגיעים!

תיאטרון השעה הישראלי נבחר להציג 75 הצגות ילדים בפסטיבל הצגות בלונדון המתקיים לציון 75 שנה למדינת ישראל הצלחה ישראלית תרבותית בלונדון. משלחת

קרא עוד »

הרגעים המתוקים.

רומן מפתיע על אימהות, על כאב, מסירות ואהבה. ספרה החדש של הסופרת וירזיני גרימאלדי אחת הסופרות המצליחות בצרפת, אשר ספריה תורגמו לעשרות

קרא עוד »