חדשות ממרכז שניידר

לראשונה בארץ: 

קסדות מותאמות אישית לתינוקות הסובלים מעיוותים בגולגולת ואסימטריה במבנה הראש

הטיפול הייחודי ניתן במרכז שניידר לרפואת ילדים

טיפול ייחודי לתינוקות, המשפר משמעותית עיוותים בגולגולת ואסימטריה במבנה הראש, מיושם במרכז שניידר, לראשונה בישראל, באמצעות קסדות המותאמות אישית לכל תינוק על פי מידותיו. את הטיפול החדש מובילים שני מומחים, שעבדו מספר שנים כרופאים בכירים בבתי חולים לילדים בארה"ב והביאו משם למרכז שניידר את שיטת הטיפול החדשנית – ד"ר אמיר קרשנוביץ', מנהל היחידה לנוירוכירורגיה, וד"ר אסף אולשינקה, כירורג פלסטי בכיר ומומחה בכירורגיה קרניופציאלית ביחידה לכירורגיה פלסטית. למרפאת הקסדות הצטרף לאחרונה ישי שאקארצי, בעל תואר B.S.c מ-St. Petersburg College בפלורידה, ארה"ב, ואורטוטיסט מוסמך מטעם המועצה האמריקאית לאורתוטיקה.

עיוותים ואסימטריה בגולגולת אצל תינוקות נגרמים לרוב כתוצאה מפלגיוצפליה תנוחתית – השטחה של הראש באחד הצדדים או בשניהם, מאחורה, כתוצאה מלחץ לא סימטרי, ובשכיחות נמוכה יותר, קרניוסינסוטוזיס – איחוי מוקדם של התפרים המחברים בין העצמות השונות בגולגולת.

בין 10 ל- 20 אחוזים מכלל היילודים סובל מפלגיוצפליה תנוחתית – תסמונת הראש השטוח, אשר בה נוצר מראה אסימטרי של הגולגולת והיא נגרמת בשל לחץ חיצוני שמעצב את הגולגולת. לחץ זה עלול להיות מופעל בעת שכיבה על הגב, בתנוחה קבועה. השינוי הגדול ביותר יתרחש בחודשים הראשונים לחייו של התינוק, כשהגולגולת גמישה וניתנת לעיצוב במידה הרבה ביותר, וכשהתינוק מבלה את מרבית שעותיו בשכיבה על גבו. השטחה של הגולגולת אינה משפיעה על התפתחות המוח של התינוק, והסיבה לטיפול היא בכדי לשפר את צורת הגולגולת מבחינה אסתטית, ובכך למנוע בעיות עתידיות של תדמית הגוף. זיהוי מוקדם והתערבות מתאימה בזמן יעזרו למנוע או להקטין את חומרת ההשטחה. במקרים אלו, הטיפול בקסדה יעיל אם מתחילים בו בגיל 3 חודשים לכל המוקדם, ולפני גיל 12 חודשים, לכל המאוחר, מכיוון שבגילאים אלו, העצמות בגולגולת מתחילות להתקשות ולהתאחות. הקסדה מונעת מהגולגולת לגדול בכיוונים מסוימים ובכך "מכריחה" את המוח לדחוק החוצה את הגולגולת באזור השטוח. השימוש בקסדה הוא למשך 23 שעות ביממה ולתקופה של כארבעה חודשים בממוצע. הטיפול אינו דורש כל התערבות כירורגית אלא רק מעקב אחר השינויים במראה החיצוני של הגולגולת. חשוב לציין כי הטיפול בקסדות אלו מאושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) ומשרד הבריאות.

מצב נדיר יותר הוא קרניוסינסוטוזיס – איחוי מוקדם של התפרים המחברים בין העצמות השונות בגולגולת. אחד מתוך 3,000 ילודים סובל ממצב נדיר זה, המחייב התערבות כירורגית בגיל מוקדם מאוד על מנת להפחית לחץ תוך גולגולתי, הפרעות בראייה, והפרעות נוירו-קוגניטיביות וסיכוי לנזק בהתפתחות המוח בנוסף לפגם האסתטי הבולט במקרים אלו. שיטת הניתוח הקלאסית, כולל ניתוח בשיטה פתוחה, בממוצע בגילאי 8 עד 12 חודשים, ובו יש עיצוב מחדש של עצמות הגולגולת. שיטת ניתוח חדשנית, המיושמת במרכז שניידר, מאפשרת תיקון קרניוסינסוטוזיס בשיטה זעיר פולשנית על ידי כריתת התפר שנסגר לפני הזמן (SUTURECTOMY) ועיצוב הגולגולת באמצעות טיפול בקסדה המותאמת אישית. הניתוח מתבצע בין גיל חודשיים ל-6 חודשים, ובהשוואה לניתוחים בגישה הפתוחה הוא קצר משמעותית (שעה לעומת ארבע עד חמש שעות בניתוח הקלאסי), מותיר צלקת קטנה משמעותית בהשוואה לצלקת רוחבית "מאוזן לאוזן" בניתוח הקלאסי, בעל סיכונים פחותים משמעותיות, ובסופו נדרש אשפוז קצר בלבד. יתרון נוסף הוא הצמיחה הסימטרית של הגולגולת, לאחר ניתוח, בניגוד לשיטה הקלאסית. בסיום הניתוח, יחבוש התינוק את הקסדה הייחודית באופן קבוע, למשך כ- 6 חודשים בממוצע.

הטיפול הניתן לתינוקות באמצעות קסדות מותאמות אישית הוא ייחודי בארץ במרכז שניידר, ונמצא בשימוש כבר מספר שנים במרכזים הרפואיים לילדים המובילים בעולם. הטיפול הניתן במצב של קרניוסינסוטוזיס נמצא בסל הבריאות ואינו כרוך בתשלום. הטיפול הניתן במצב של פלגיוצפליה תנוחתית אינו נמצא בסל הבריאות והוא כרוך בתשלום.

בתמונה: יאן-אל בן ה-8 חודשים, בעת השימוש בקסדה, בזמן שטופל במרכז שניידר לרפואת ילדים.

צילום: מרכז שניידר

שתפו

כתבות נוספות

קרדיט צלם- אלעד אייבס

עמית רונן מציגה תערוכה חדשה של ציורי שמן "הארת שוליים"

עוד לא תמו, כור' מאיה ברינר צלם תומר הלפרין

הורה ירושלים מציגה בבכורה "זמן מקום"

צלם גיא זאב. החזן הצבאי מהטקס בשנת 2022

טקס האזכרה השנתי להרוגי המלכות ולקורבנות ה"פרהוד"

קולות וצלילים מבגדאד

פסטיבל "ימי מוזיקה יהודית" ה- 11 בסימן "יחד-כולם"

המלכה האם מארחת

"מחרוזת ענבר" – הסופר עטור הפרסים אלי עמיר

מועדון הקריאה של חוה

בכורה אש ספרדית – מהפלמנקו ועד ללטיני

אנא סמר- שירת התנגדות בין כור ההיתוך לכור החיתוך

עננים של תרבות

בכורה עולמית

"אהבה לעת ערב"

הבשורה לשיער

אשראי פרטי

בנות שתיים

משחקי אמש לכדורגל הישראלי

רס"ל נדב גולדמכר ז"ל

להיות נינגה

חדשות מהשטח

מיומנה של שרה רז

ציורי אקוורל:

נפלאות האמנות בזבל

ביקור מרגש

ביקור מרגש

אירוח מרגש

ננו המוזיאון החדש

הנה זה מגיע!

חוזרים עם קסטרו

עורך דין תאונות עבודה

וועדת הכלכלה מתכנסת

אני מאשים

המקסיקנית במגדלה

מה אומרים הכוכבים

סוכות מלא חוויות.

והוא משלנו!

נזכור ולא נשכח!

לתפארת מדינת ישראל

גבעת שמואל ממחזרת!

הגיבור שלנו ושל כולם

אור לנו

מיי באנדלס

שתו וויסקי

מתולתלות

המתנות של YOLO לסוכות והחגים

המפעל לעזרה הדדית

סבתא צועדת

מציאות מדומה מוכחת

השף של הטבע

האימפריאל חוגגת

חגיגה קולינרית

ראו הוזהרתם!!

פיליפיס מתרחבת

סופ"ש של רוק ישראלי

תורת דיני המשפחה

נשות חיי

הרגעים המתוקים

שחקן חיזוק

היפה בנשים ובפרחים

אורחים ללילה

גן גורו בחול המועד סוכות

הנעלים של אופירה

כל הג'אז הזה

ג'יימס בונד משלנו

אימא מצטלמת

הקמפיין של קסטרו