מציאות מדומה מוכחת.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

לראשונה נמצא פתרון טכנולוגי לנפילות בקרב מבוגרים

קופות החולים "מכבי" ו "כללית" הכניסו לסל טיפולי הפיזיותרפיה והשיקום שימוש בטכנולוגיה של חברת GaitBetter  , מבוססת מציאות מדומה:

אימון בשיטה חדשנית על גבי הליכון, תורם לפיתוח מיומנויות קוגנטיביות ומוטוריות והוכח במחקרים כמסייע בהפחתה משמעותית של 42% מקרי נפילות  ועפ"י פיילוט שנערך בסניפי "מכבי" ניכר הפחתה של 70%

מספר המתים מקורונה בישראל חצה את ה10,000 בשנתיים האחרונות, בעוד מעל מ- 20,000 מבוגרים בגילאי 65 + מתים מדי שנה כתוצאה מנפילה (עפ"י נתוני משרד הבריאות בכל 20 דקות מת מבוגר כתוצאה מנפילה).

עובדה המציבה את ישראל במקום ה-2 בעולם המערבי, באחוז הגבוה של נפילות בגיל המבוגר ומוביל לפגיעה באיכות חייהם של הנפגעים ובני משפחותיהם, בהעלאת סיכון לתמותה וביצירת עומס על מערכת הבריאות.

לאחר פיילוט, משרד הבריאות מאשר את יעילות הטכנולוגיה של חברת GaitBetter כפתרון למניעה והפחתת נפילות

לנוכח שכיחות תופעת הנפילות בקרב מבוגרים, בחר משרד הבריאות בשנים האחרונות לקדם ולעודד פתרונות טכנולוגיים ובראשן את טכנולוגית האימון של חברת ההייטק GaitBetter, שהוקמה על ידי היזמים עידן אבקסיס וחיליק הררי ורשומה כפטנט. מערכת האימון הטכנולוגית מציעה פתרון לחיזוק מיומנויות מוטוריות וקוגנטיביות.

עכשיו אימון בטכנולוגיה של מציאות מדומה בסניפי "כללית" ו"מכבי"

בעקבות הצלחת הפיילוט שנעשה ב-6 מכוני פיזיותרפיה  של "מכבי" ונוסתה על 200 מטופלים, החליטו קופות החולים "מכבי" ו"כללית" לרכוש את מערכת GaitBetter במכוני הפיזיותרפיה ובקופות החולים בפריסה ארצית ולמיליוני מבוטחים בישראל.

על פי נתונים סטטיסטיים של משרד הבריאות:

  10-15% סובלים מחבלה משמעותית. 25% מתוך אלו ששברו את צוואר הירך, נפטרים תוך חצי שנה. יתר על כן, אנשים עם נפילות חוזרות ושברים נמצאים בסיכון מוגבר למעבר למסגרת מוסדית ואף למוות.

קופצים מעל משוכות, שלוליות ומשפרים את היכולות המוטוריות והקוגנטיביות

מרגע שהמטופל צועד על הליכון ספורט (בהשגחת מאמן) במרחב מדומה בשטח "עירוני" או ב"פארק" (על פי בחירה), יופיעו  לאורך מסלול ההליכה מגוון גירויים והסחות דעת (מעבר משוכות, שלוליות ועוד), בדרגות קושי שונות ובהתאם לרמת המטופל שיצטרך להרים את הרגל הנכונה, בזמן הנכון ולפעול על פי המשימות.

נמצא הפתרון היעיל לנפילות

בימים אלו הסתיים הפיילוט. בקרב המטופלים שהשתתפו, נצפתה ירידה של 71% במספר הנפילות, וסך ימי האשפוז והפניות למיון בתקופה שאחרי הטיפול ירד באופן דרמטי. התוצאות המלאות וסיכום הדו"ח מטעם משרד הבריאות מתוכננים להתפרסם בקרוב.

לדברי חיליק הררי, מנכ"ל החברה: "אנחנו רואים את התגובות בשטח וזה מחמם את הלב. לפני מספר חודשים השקנו את המוצר גם בארה"ב ושמחים לראות ארגוני בריאות גדולים כגון ה Veteran Health Administration משתמשים בטכנולוגיה של GaitBetter לטובת מטופליהם. ".

המחקר

הטכנולוגיה לאימון מוטורי קוגניטיבי במציאות מדומה, נחקרת כבר מעל לעשור במעבדה לחקר תנועה וקוגינציה ב"איכלוב" בהובלת: פרופ' ענת מירלמן, פרופ' ג'ף האוסדורף ופרופ' ניר גלעדי, שעובדים בשיתוף פעולה עם החברה.

המחקר מומן על ידי האיחוד האירופאי בעלות של כ- 7 מילון יורו, ובחן את יעילות המערכת  של GaitBetter על 300 נבדקים. הממצאים הוכיחו ירידה של 42% במספר הנפילות ושיפור גבוה פי 2 אל מול קבוצת הביקורת. תוצאות הפיילוט בסניפי "מכבי" שבהם נבדקו 200 מטופלים הצביעו על 71% ירידה במספר הנפילות.

לדברי פרופ' ענת מירלמן שהובילה את המחקר באיכילוב:  "המחקרים בהחלט מראים תוצאות טובות מאוד. המעבר מעולם המחקר לשטח הוא לא פשוט ונראה שבנתיים זה נעשה בהצלחה רבה. בעתיד אנחנו מצפים שאוכלוסיות נוספות יאמצו את הטכנולוגיה לרבות אנשים עם סימנים של ירידה בתפקוד ובזיכרון".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים

לונדון אנחנו מגיעים!

תיאטרון השעה הישראלי נבחר להציג 75 הצגות ילדים בפסטיבל הצגות בלונדון המתקיים לציון 75 שנה למדינת ישראל הצלחה ישראלית תרבותית בלונדון. משלחת

קרא עוד »

הרגעים המתוקים.

רומן מפתיע על אימהות, על כאב, מסירות ואהבה. ספרה החדש של הסופרת וירזיני גרימאלדי אחת הסופרות המצליחות בצרפת, אשר ספריה תורגמו לעשרות

קרא עוד »