נוצץ ומסוכן: שחיתות, ריגושים ודקדנס במחזות הזמר "קברט ו"שיקגו"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

לרגל 55 שנה למחזמר "קברט"


כתב, מספר ושר: אייל שרף
פסנתר ושירה: אלון אביב
ליווי אמנותי: אודי רצין

במרכז התרבות Center Stage – דניאלה קרנקשאו, מנהלת אמנותית

רביעי, 10 בנובמבר 2021 20:00
רחוב המסגר 6, רעננה


המחיר 70 ₪
לינק לרכישת כרטיסים


Wilkommen. Welcome. בנובמבר הקרוב ימלאו 55 שנים לבכורת המחזמר 'קברט'. בלונדון מתוכננת בחודש זה הפקה חדשה של היצירה. בנובמבר ימלאו גם 25 שנה להפקה אייקונית של המחזמר 'שיקגו' בברודווי, שהוא המיוזיקל האמריקאי שרץ שם הכי הרבה זמן.

הן 'קברט' והן 'שיקגו' מגישים לקהל שואו נוצץ, זוהר, ומהנה מאוד – חגיגת שואוביזנס אחת גדולה. ואולם, שתי היצירות משמיעות גם ביקורת, אזהרה, וכמו הופכות את הקהל שותף לדבר עבירה.   

כש'קברט' עלה לראשונה ב-1966 הוא נחשב למחזמר פורץ דרך. ברמה הדרמטורגית, הוא היה למעשה שני מחזות-זמר בתוך מחזמר אחד. המחזמר הראשון הגיש סיפור ריאליסטי לינארי, שבו, על רקע עליית הנאציזם, נרקמת אהבה בלתי-אפשרית בין אישה גרמניה למחזר היהודי שלה. המחזמר השני היה 'מחזמר תגובה', שבו מנחה מגיב באמצעות שירים על ההתרחשות הריאליסטית, ועל נסיבות החיים של התקופה. כך, לדוגמא, השיר Money Money היתה תגובתו הצינית של המנחה למשבר הכלכלי אז בגרמניה. בהווייתו המפתה אך מטרידה המנחה הוא, אם כן, מטאפורה לגרמניה של תחילת שנות השלושים, ולדרכי הפעולה של מי שהשתלטו עליה.  


המחזמר 'שיקגו' עלה לראשונה בברודווי ב-1975. הפקת חידוש שלו שעלתה שם ב-1996 ורצה עד שהקורונה כיבתה את אורות מחוז התיאטרון בניו-יורק הפכה את 'שיקגו' למחזמר השני ברשימת המיוזיקלס שרצו בברודווי הכי הרבה פעמים (אחרי 'פנטום האופרה'). הפקת החידוש הזו שבה לאחרונה לברודווי עם חידוש ההצגות שם. מה מחזיק את 'שיקגו' בחיים כל-כך הרבה זמן? "שחיתות לא יוצאת מהאופנה", כך הסביר מלחין היצירה ג'ון קֶאנְדֶר.

ב'שיקגו' אנו פוגשים בעלי שררה ערמומיים ודמויות תאבות פרסום, בשנות ה-20. זהו העשור שתחילתו איסור חוקתי על מכירת אלכוהול, וסופו בנפילת הבורסה. זאת ועוד, בעיסוק שלו באובססיה לידוענות המחזמר הקדים את זמנו. 'שיקגו' היה למעשה המקבילה של אז למופע ריאליטי מגוון, שבו כל אחת מהדמויות פורשת בפנינו את תפיסת עולמה דרך אקט ייחודי לה. לפני שהיה ריאליטי היה ווֹדֶוִיל (vaudeville) – סוגת מופע פופולרי שקיבץ תחת מטרייתו פרפורמרים משלל הסוגים והמינים, ובמידה רבה היה סימן ההיכר של בידור אמריקאי. וכך 'שיקגו' כמו בא ומכריז בפני הקהל – מחזמר הווֹדֶוִיל שאתם רואים כאן, והעוסק באובססיה לסנסציה וזוהר – אלה החיים באמריקה.

   
אתם מוזמנים, אם כן, לערב ייחודי שבו נפיח חיים חדשים בברלין ובשיקגו של שנות ה-20 וה-30. מהפיתוי העוצמתי שב’Money, Money’- ועד העולם המוטרף של 'כל הג'אז הזה', "נוצץ ומסוכן" מובטח להיות ערב יוצא דופן שבו דרך שילוב של מוסיקה, דעת ותיאטרון, נגלה מחדש את קסמן של שתי קלאסיקות מחזמר בלתי-נשכחות. המופע שוזר הסברים מאירי עיניים, מצגת עשירה וסרטונים מרתקים, עם ביצוע חי של שירים וסצינות מתוך 'קברט' ו'שיקגו'.

אייל שרף

אייל שרף הוא חוקר תיאטרון מוזיקלי, וגם זמר ושחקן. אייל מגיש הרצאות בפורמט מיוחד במינו – "הרצאה מוזיקלית" המשלבת הסברים עיוניים, סרטונים המאירים את תהליך היצירה המיוזיקלי, וביצוע חי של שירים מתוך היצירות הנדונות, בליווי פסנתר. אייל הוא יוצר ומציג המופע עטור השבחים "צללי המוזיקה – הדי האיום הנאצי בשלושה מחזות-זמר", שבמשך כמעט שלוש שנים עולה בכל רחבי הארץ. את הסידרה "המחזמר האמריקאי: יוצרים ויצירות" הגיש אייל, בין השאר, במסגרת מיזם "מחשבות משמיים" וכן במכון לימודי החוץ של האקדמיה למוזיקה בירושלים. את כל המפגשים עיבד אייל גם למרחב המקוון, והופיע, בין השאר, במפגשי "הארץ"-לייב.

אייל פרסם שלל כתבות ומאמרים על עולם התיאטרון המוזיקלי ב"הארץ" וב"מקור ראשון". הוא בעל תואר שני בתיאטרון מוזיקלי מאוניברסיטת ניו-יורק, ובוגר החוג למשחק ב-Royal Birmingham Conservatoire. השתתף במגוון מחזות ומחזות-זמר בניו-יורק. משחק בתיאטרון היידישפיל, שם זכה בפרס הצטיינות לשנת 2018-19. הופיע בסדרות הטלוויזיה "החברים של נאור", "בית הכלבים" ו"צומת מילר", ובסרט זוכה פרס אופיר "יד מכוונת". בשנותיו בניו-יורק שימש גם כחזן קונסרבטיבי והוא ממשיך עבודה זו מדי שנה בחגי תשרי. אייל גם נמנה על צוות המנחים לאנגלית כשפה זרה באוניברסיטה הפתוחה.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים

נשות חיי

רומן סוחף המגולל את סיפורו של יהונתן.. ומיהו יהונתן? טוב ששאלתם .זהו סיפור מרתק על צעיר שאפתן ההופך לאיש משפחה, שאינו חדל

קרא עוד »

תורת דיני המשפחה

מי שלא מכיר את עו"ד בני דון -יחייא שיקום .לא הרבה יקומו כי עורך דין בני דו יחיא מבכירי עורכי הדין לדיני

קרא עוד »