ראה את המוסיקה ושמע את התמונה- בתערוכה שירת הצבעים, אנה קיסר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כאמנית צעירה חוויתי את היצירה תוך כדי שמיעת מוסיקה. כאשר הייתי ספונה בחדרי ,המוזה שלי היתה הקשבה ליצירות מוסיקליות שהגבירו את חווית היצירה. הגדיל לעשות וולט דיסני בהשפעתו על ילדיםכשיצר תמונות מתנגנות הוא  שילב מוסיקה קלאסית עם אנימציה בסרטו פנטזיה . בזכותו  התוודעתי למפצח האגוזים ,לשוליית הקוסם ,לפולחן האביב ,למחול השעות, הכרתי את היצירות המוסיקליות  דרך חיבור מאלף לדמויות לחיות לריקודים ולאירועים. צלילים הפכו בידיו של דיסני לצבעים ולרגשות  ,ביטוי לשינויי עונות ,לקסמים  של מיקי מאוס כקוסם השולט במטאטא. תמונות בתנועה  בסרטי הקולנוע הביעו רגשות : אומץ ,פחד ,חברות והאהבה. מאוחר יותר ערך המנצח לאונרד ברנשטיין קונצרטים לילדים תוך הסבר מה תיאר לעצמו המלחין כשכתב מוסיקה: נוף סערה, פריחה, גלי ים, צפצוף ציפורים, זמזום דבורים ומעופם של פרפרים.

השלב המתבקש היה חיבור בין מוסיקה לאמנות פלסטית. כל כך פשוט:

אינטנסיביות- בציור צבעים עזים במוסיקה בחירת אקורדים צורמים.

קונטרסטים- בציור אור וצל,במוסיקה פורטה ופיאנו.

הציור חודר את נפשו של האדם כשהוא מביט בפורטרט ומפענח את אופיו ומצב רוחו של המצויר. המוסיקה חודרת לנפש מרגיעה, מסעירה, רומנטית מעוררת תשוקה. בציור תוכל להבחין בחושניות באינטימיות על מוסיקה נאמר שמימית רוחנית  ,חושנית ,מעוררת תשוקה.

המפגשים בין הצייר למלחין יוצרים תקשורת והשפעה של זה על זה.

רבים הפעמים שהמוסיקה זקוקה לליווי של טקסט כדי להסביר את כוונותיו של המלחין וכך גם לגבי אמנות פלסטית בעיקר אבסטרקטית שזקוקה לביאור.

כשפגשתי לראשונה את יצירותיה של אנה חשתי תחושה שציוריה משמיעים  רעש וצליל. מיד שאלתי אותה האם בעת שהיא יוצרת היא מקשיבה למוסיקה ואכן היא אישרה זאת. אנה אמנית הטקסטיל וצביעתו ,מצליחה להעלות במוחה תמונות תוך האזנה למוסיקה. היא חווה שירת צבעים וביכולתה לראות תמונות בעיני רוחה – קווים ,מעגלים,גלים, פריחה, מיסטיקה . בכל יצירותיה ישנה תנועה מעין קליפים שהיא יוצרת עם מסרים.

כדאי להיעזר בקטלוג המתלווה לתערוכה בו עיטרה אנה  כל יצירה בכותרת וברגשות.

שרה רז

יו"ר עמותת אמני פתח תקוה

אוצרת התערוכה

מאי 2021

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים

נשות חיי

רומן סוחף המגולל את סיפורו של יהונתן.. ומיהו יהונתן? טוב ששאלתם .זהו סיפור מרתק על צעיר שאפתן ההופך לאיש משפחה, שאינו חדל

קרא עוד »

תורת דיני המשפחה

מי שלא מכיר את עו"ד בני דון -יחייא שיקום .לא הרבה יקומו כי עורך דין בני דו יחיא מבכירי עורכי הדין לדיני

קרא עוד »