תחקירן השורשים והסופר אסי ניסלסון לוריא – השקת הספר "איתנים- שורשי האהבה" בהוצאת ספרי ניב 24.5. בבית הסופר תל אביב

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

תחקירן השורשים והסופר אסי ניסלסון לוריא
השקת הספר "איתנים- שורשי האהבה" בהוצאת ספרי ניב

יום ג' 24.5.22 בית הסופר, קפלן 6 תל-אביב
התכנסות 18:30, תחילת האירוע 19:00. הכניסה חופשית
מנחה: רן יול, מנהל אגף הדרכה ופיתוח סגל, החברה למתנס"ים

אסי ניסלסון לוריא (36), תושב נהריה גדל כבן יחיד וכמעט ללא משפחה. סביו וסבתו מצד אביו נפטרו צעירים ומעולם לא סיפרו על חייהם בשואה ולפניה. כל אחד מהם איבד משפחה גרעינית ומורחבת.
מסע בעקבות תמונה אחת הוביל אותו לגלות אלפי קרובים (כולל שמותיהם וקורותיהם!) בחמש מדינות וארבע יבשות וכן תגליות היסטוריות חדשות.
בספרו "איתנים -סיפור אהבה" הוא מספר את קורות משפחת אביו המסועפת, כולל המחותנים וכל הקורות אותם בשואה– מאות מתושבי ריגה, בהן בת דודה שעברה להולנד (ושרדה!).
על קהילת ריגה סופר פחות. רובה הושמדה תוך חודשים ספורים בשנת 1941 ביער רומבולה.

הספר כולל תגליות וסיפורים מעוררי השראה

תוך כדי חקר השורשים ניסלסון לוריא למד להיות תחקירן תקשורת, הקים את קהילת יוצאי לטביה וגילה את משפחת אביו של אריק לביא ז"ל (אריק שידע רק את שם משפחתו של אביו ושם פרט אחר) וקרובי משפחה של נחצ'ה היימן ז"ל והפך הלכה למעשה לתחקירן שורשים המקבל פניות מיוצאי עדות שונות.
"מבן יחיד, הפכתי לאדם שיש לו קרובים בכל העולם. זה כיף גדול. וכיף גדול לא פחות הוא לעזור לאנשים רבים למצוא שורשים וקרובי משפחה"

אביו של אסי לוריא, אריה לייב נולד ב 1948 בריגה לאברהם ושיינה. היתה לו אחות גדולה בשם פרידה. שנולדה לפני המלחמה. שני הוריו נפטרו לפני שמלאו להם חמישים והוא לא ידע עליהם דבר.
אריה עלה ב 1973 לישראל עם אשתו אנה לבית רבינוביץ (ששורשיה באוקראינה ורוסיה), הם התיישבו בנהריה ונולד אסי, בנם היחיד, בו השקיעו את כל כולם.

בשנת 2006, יום אחרי פסח, כשהתארח בביתה של הדודה פרידה, היא נעלמה באחד החדרים וחזרה עם תמונות מלפני המלחמה. על התמונות לא היו שמות, רק תאריכים. הדודה הצביעה על דמות באחת התמונות ואמרה "זאת הסבתא רבא שלך", אך היא לא זכרה את השם. בהמשך הגדילו את התמונות ואסי זיהה את הסבתא שלו. זאת היתה תמונה מבית העלמין ועליה כתוב שם הסבא רבא של אסי, ניסלסון. אריה סיפר שאימו מעולם לא סיפרה על משפחתה. גם אביו לא.
אסי ידע שסבתו שיינה היתה בת אלי – כפי שכתוב על קברה בריגה ושהיא נולדה ב 1915. הוא פנה לארכיון בריגה והשיג את תעודת הלידה שלה. אכן שם נעוריה היה ניסלסון והוא הוסיף את השם לשמו.
כך החל מסע בעקבות השורשים. מסע שלאורכו מצא רשומות של אלפי אנשים משורשי משפחתו לאורך עשרות דורות ובחמש מדינות בארבע יבשות. מעבר לכך שהשיג את התמונות ואת התאריכים הנוגעים לאותם קרובי משפחה, הוא מצא את סיפוריהם.

לפרטים נוספים ותיאומים הילה קומם 052-3534666. [email protected]

אסי ניסלסון לוריא – קרדיט צלם פוטו רון נהריה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים

לונדון אנחנו מגיעים!

תיאטרון השעה הישראלי נבחר להציג 75 הצגות ילדים בפסטיבל הצגות בלונדון המתקיים לציון 75 שנה למדינת ישראל הצלחה ישראלית תרבותית בלונדון. משלחת

קרא עוד »

הרגעים המתוקים.

רומן מפתיע על אימהות, על כאב, מסירות ואהבה. ספרה החדש של הסופרת וירזיני גרימאלדי אחת הסופרות המצליחות בצרפת, אשר ספריה תורגמו לעשרות

קרא עוד »