שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

מדריך הנהיגה הראשי של כלל מערך הנ"מ בצה"ל לקה בגיל 49 בסרטן לוע האף, סרטן נדיר וקטלני, וכעבור כשלוש שנים של מאבק, נפטר ממחלתו, וזאת לאחר כ-30 שנות שירות צבאי.

אלמנתו הגישה בשנת 2018 בקשה לקצין התגמולים במשרד הביטחון, להכיר בבעלה המנוח כחלל מערכות ישראל– בקשה שנדחתה. בתשובת קצין התגמולים נמסר לאלמנה כי לא הוכח קשר בין שירותו הצבאי של בעלה המנוח לבין מחלתו.

בצר לה פנתה האלמנה לעו"ד בית און העוסק בניהול תביעות נכות רבות של חיילי צה"ל נגד משרד הביטחון.

אל הערעור על ההחלטה, אותו הגיש עו"ד בית און לביהמ"ש השלום בבאר שבע, המשמש כערכאת ערעור על החלטות קצין התגמולים במשהב"ט, צורף גם תצהיר של האלמנה.

בתצהירה טוענת האלמנה, כי במשך30 שנות שירותו בחיל התובלה, כחייל סדיר, ובמערך הנ"מ כאיש קבע -היה חשוף בעלה המנוח לאדי גזים שנפלטו ממנועי הרכבים עמם תפקד, שהיו בסביבתו ועליהם לימד נהיגה.

בנוסף, טענה האלמנה, כי בעלה נהג,והדריך נהגים על משאיות מתקופת מלחמת העולם השנייה,שהתחזוקה שלהןהיתה בעייתית, דבר שמשפיע על אופן העבודה עם הרכב ועל פליטת הגזים ממנו. רכבים אלה נחשבים כמזהמים במיוחד.

בתצהירו של סגן מפקד טייסת המנהלה אשר צורף לערעור, הוא מסבירכי מערך ההגנה בנוי מרכבי משא – ריו 2.5 טון ומשאיות יותר גדולות, לרבות סמיטריילרים ופול טריילרים.

לדבריו, תפקיד המנוח היה להדריך את הנהגים, להסמיך אותם לנהיגה על המשאיות, ללוות אותם בצבירת ניסיון של מאות שעות נהיגה במשאיות, והוא ביצע פעולות נלוות, כגון גרירת מערכות טילים, רתימתן ושחרורן מהמשאיות.

"המנוח היה חי בסביבת עבודה של משאיות, גנרטורים פולטי עשןומזהמים, בעת שלא הייתה מודעות לנזקי עשן ולא נעשו מדידות של פליטת עשן, למיטב ידיעתי", כך תיאר הסגן בתצהירו. "פעילות המנוח חייבה אותו לרדת מהמשאית וללמד את החייל להסיע את הרכבים אחורה, כשהוא עומד בקצה המשאית ונושם את אדי הדיזל שנפלטו מהמנוע של המשאית". כמו כן, טען הסגן, כי המנוח היה מלמד אתהנהגים להכיר את המנוע ולטפל בו, ולשם כך היה שוהה איתם בסדנא.

חוות דעת של מומחה רפואי מטעם משרד הביטחון צורפה לכתב התשובה לערעור. בחוות דעת זו קובע המומחה מטעם משרד הביטחון כי ווריאנט הסרטן הנדיר שבו לקה המנוח, אינו קשור לגזים הנפלטים ממנוע דיזל, אלאמיוחס למוטציה הנגרמת לתאי אב כתוצאה מחשיפה לזיהום EBV (מחלת הנשיקה).

לדברי המומחה, המנוח סבל מיתר לחץ דם, ירידה בשמיעה, פסוריאזיס ועודף משקל, ובעברו הרחוק עישן קופסתסיגריות ביום במשך 10 שנים. "המנוח נחשף בעבר לזיהום  EBV('מחלת הנשיקה') בהסתמך על רמת נוגדני IGG בדמו, כפי שנמצא ברוב המכריע של האוכלוסייה, בלישתיגרם מחלה קלינית כלשהי – וזיהום תת-קליני זה אינו קשור לשירות הצבאי. זיהום זה או מוטציה אקראית בתאי אב הובילו להתמרה הממארת שגרמה להופעת המחלה– המנוח לא נחשף לחומרים רעילים, וגם חשיפה לסיבי אסבסט, אם נחשף, [חשיפה זו] אינה גורמת למחלה" קבע מומחה משרדה הביטחון.

מנגד, צורפה לערעור האלמנה חוות דעת נגדית, של ד"ר לב גלוזמן, מומחה ברפואה תעסוקתית. ד"ר גלוזמן קבע, כי בין 10-5 שנים במהלך השירות הדריך המנוח על משאיות מסוג ריו 2.5 באופן קבוע מספר רב של חיילים, בתקופה בה החל להתפתח הסרטן ממנו סבל, לפי תקופה לטנטית של התפתחות סרטןמסוג זה, שהינה 20-10 שנה.

"ההדרכה על המשאיות התאפיינה בכך שצינור האגזוז היה מורכב על השמשה הקדמית של הרכב, והעשן היה נכנס לתוך הקבינה. העשן היה מורגש גם במצב של נהיגה וגם במצב של עמידה ועבודה ליד המשאיות. כתוצאה מתנאי עבודה אלו שאף המנוח את העשן היוצא מהמשאיות בצורה ישירה, בכמות גבוהה ולאורך זמן", קבע המומחה. "כמו כן, שהה המנוח ממושכות בסדנאות לטיפול דיזל, בהן יש מספר חומרים מסרטנים הידועים כגורמים לסרטן הנזופרינקס– לוע האפי – שפיתח המנוח".

עוד ציין המומחה, כי בהתאם לקביעת הארגון הבינלאומי לחקר הסרטן, תוצרי הפליטה של מנוע דיזל מוגדרים מ-2013 כמסרטנים באופן ודאי – בגרמניה ובשוויץ סווגו תוצרי הפליטה של דיזל כבר ב-1993 ככאלה. לפי הארגון, אחד החומרים שבגינו יש עדויות מספקות להיותו מסרטן הוא הפורמלדהיד.

צילום- יח"צ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים

לונדון אנחנו מגיעים!

תיאטרון השעה הישראלי נבחר להציג 75 הצגות ילדים בפסטיבל הצגות בלונדון המתקיים לציון 75 שנה למדינת ישראל הצלחה ישראלית תרבותית בלונדון. משלחת

קרא עוד »

הרגעים המתוקים.

רומן מפתיע על אימהות, על כאב, מסירות ואהבה. ספרה החדש של הסופרת וירזיני גרימאלדי אחת הסופרות המצליחות בצרפת, אשר ספריה תורגמו לעשרות

קרא עוד »